Zainicjowany w czerwcu 1985 roku przez ówczesną grecką minister kultury, Melinę Mercouri, program Europejska Stolica Kultury stał się jednym z najważniejszych projektów kulturalnych w Europie. Początkowo, każdego roku, komisja składająca się z przedstawicieli Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Komitetu Regionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa przyznawała tytuł jednemu z europejskich miast. W 1999 roku w projekcie przeprowadzono modyfikacje w zasadach wyboru miast-gospodarzy.
W kolejnych latach kilkukrotnie zmieniano tryb konkursowy, a od 2021 roku tytuł przyznawany jest miastom z określonych państw członkowskich UE. Przyznawanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury opiera się na programie kulturalnym zaproponowanym przez miasto, który musi posiadać wyraźny wymiar europejski, angażować szeroką publiczność i wpisywać się w długoterminowy plan rozwoju miasta oraz regionu.
Miasta ubiegające się o ten prestiżowy tytuł, takie jak Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń, złożyły deklaracje uczestnictwa w konkursie. W trakcie konferencji, przewodnicząca Panelu Ekspertów, Suvi Innila, ogłosiła listę miast zakwalifikowanych do etapu selekcji finałowej, a wśród nich znalazły się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.
W projekt ten zaangażowani są mieszkańcy Kołobrzegu, władze, działacze społeczni, kulturalni, inicjatorzy i organizatorzy wydarzeń kulturalnych, instytucje pozarządowe, środowiska artystyczne, seniorzy, ale również kołobrzescy nauczyciele.
Szkoła przedstawiła własne logo, projektu Aleksandry Lewandowskiej, które jest symbolem naszego udziału w programie ESK.
Poniżej prezentujemy pierwszą animację przybliżającą tematykę ESK autorstwa Wiktorii Lebiedź przy współpracy kołobrzeskiego zespołu ESK, która wyjaśnia podstawowe zagadnienia z zakresu Europejskich Stolic Kultury oraz naszego startu w konkursie.
Aleksandra Lewandowska