Wszy mają tylko trzy milimetry długości i żywią się krwią. Nie skaczą i nie latają, ale w ciągu minuty pokonują 23 cm! Wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego równie szybko trzeba podjąć odpowiednie działania.
Wesz ludzka to niewielki owad, którego wielkość nie przekracza 4,5 milimetra. Owady te są pozbawione skrzydeł i zazwyczaj przybierają barwy szarości. Jednakże wszy wyróżniają się niepospolitą cechą, jaką jest mimetyzm, co oznacza że kolor swojego odwłoku upodobniają do koloru włosów osoby, na której pasożytują. Między innymi dlatego tak trudno jest rozpoznać pierwsze objawy wszawicy.
Wszy, które zagnieżdżą się na głowie swojego żywiciela, składają jaja nazywane gnidami. Jaja są przyspawane do włosów specjalną wydzieliną, dlatego bardzo trudno jest się ich pozbyć. W okresie jednego miesiąca samica wszy może złożyć ok. 300 jaj, czas wylęgania natomiast wynosi ok. 7-8 dni. Po 17-18 dniach wszy osiągają zdolność rozmnażania się, a w kolejnych dniach mogą składać kolejne jaja. Wszy obumierają po ok. 32-32 dniach żerowania na głowie człowieka. Czynnikami, jakie sprzyjają rozwojowi wszawicy są wysoka temperatura oraz wilgotność otoczenia. W związku z powyższym wszy szybko zadomowią się na skórze głowy, na której znajduje się pot i związany z nim kwas mlekowy.
Pojawienie się wszy u dziecka nie jest kwestią braku higieny. Wesz głowowa może pojawić się u każdego, a gęstość oraz długość włosów nie mają znaczenia - wystarczy jedynie krótki kontakt z włosami osoby zarażonej. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” regularnie należy sprawdzać stan skóry głowy swojego dziecka pod kątem wystąpienia „nieproszonych gości”.
Zazwyczaj trudno jest na pierwszy rzut oka dostrzec wszy we włosach swoich czy dziecka, ale bardzo łatwo rozpoznać ich obecność przez uporczywe swędzenie skóry głowy. Najczęściej silne swędzenie występuje tam, gdzie wszy występują najliczniej, czyli w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Dodatkowym objawem jest zaczerwienienie skóry głowy, zwłaszcza na linii włosów albo za uszami.
Ważne! Wszy składają jaja u nasady włosa. Dlatego im dalej jaja wszy są położone od skóry głowy, tym dłużej trwa wszawica u chorego.
Niestety, ale w przypadku dzieci nie wystarczy jedynie pozbyć się wszy z włosów. Rodzice muszą zniszczyć możliwe źródła zakażeń. Dlatego też zabawki, ręczniki, koce, pościel czy inne rzeczy osobiste dziecka należy wyprać w pralce w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Rzeczy, których nie da się wyprać bądź zdezynfekować w inny sposób, należy włożyć do plastikowego worka, szczelnie zamknąć i odłożyć na okres dwa tygodni. Po tym czasie problem wszy powinien zostać wyeliminowany.
Leczenie wszawicy:
- Preparaty z apteki na wszy - pierwszą metodą leczenia są preparaty dostępne w aptekach. Wybór jest szeroki – w ofercie znajdziemy szampony, płyny i lotiony. Wiele z nich można stosować już u kilkumiesięcznych dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Typowy szampon na wszy stosuje się zazwyczaj dwukrotnie. Po pierwszym umyciu głowy - włosy należy dokładnie wyczesać, usuwając w ten sposób martwe wszy i gnidy. Mniej więcej po tygodniu - dla pewności całą procedurę trzeba powtórzyć.
- Chociaż wszy przenoszone są przez bezpośredni kontakt włosów – to walka z pasożytami powinna mieć charakter kompleksowy. Jeśli jedna osoba w rodzinie jest zarażona, należy przyjąć, że pozostali domownicy również. W związku z czym ich głowy powinny przejść gruntowny przegląd.
- Stosowanie odstraszaczy na wszy - poza regularną kontrolą w ramach profilaktyki można skorzystać z produktów zapobiegających wszawicy. Najczęściej mają postać płynów, lotionów lub aerozoli, a w ich składzie znajdują się naturalne składniki i olejki (rozmaryn, lawenda, mentol), które z jednej strony odstraszają wszy i owady, a z drugiej dbają o zdrowy wygląd i dobry stan włosów.
- Aromaterapię wykorzystują „gumki do włosów przeciw wszawicy”. Są one nasączone olejkami eterycznymi, które parując pod wpływem ciepła wydzielanego przez skórę tworzą strefę ochronną wokół głowy użytkownika. Tylko należy pamiętać, że nie należy ich moczyć
Zapobieganie wszawicy:
- systematycznie przeglądaj włosy dziecka - zwłaszcza w okolicach karku, skroni, za uszami;
- pamiętaj o codziennym wyczesywaniu włosów;
- podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upnij lub zwiąż włosy dziecka;
- edukuj dzieci w kwestii przestrzegania zasad higieny osobistej;
- uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi, nie powinno korzystać ze wspólnego grzebienia czy szczotki wraz z innymi dziećmi.
Jeśli dziecko ma wszawicę należy poinformować o sytuacji wychowawcę. Dziecko pozostaje w domu do czasu całkowitego usunięcia wszy i gnid. Wychowawca informuje pielęgniarkę szkolną, która sprawdza wszystkich uczniów danej klasy i podejmuje właściwe działania.
Tylko dzięki współpracy możemy pokonać ten problem.