„Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu.”
14 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez szkolne Koło Teatralne, które reprezentowały klasy: 2d, 3d, 5c i 8a. Młodzi artyści wierszem, tańcem i piosenką podziękowali nauczycielom za ich codzienny trud wkładany w nauczanie i wychowanie. Prowadzący uroczystość przypomnieli nieco historii tego święta: „14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela.”
Najmłodsi uczniowie wychwalali w wierszu zalety pani, która zawsze ma dla dzieci czas, każdego wysłucha, umie znaleźć radę na wszelkie kłopoty, zna tajniki przyrody i nie boi się ani myszy, ani lwa:
„Proszę Pani, proszę Pani, my lubimy Panią tak,
że jak Pani nie ma z nami, nawet lizak traci smak!”
W kolejnym utworze recytatorzy zamiast na akademię, zabrali swoją panią w dniu jej święta do parku na karuzelę. Pani, w niebieskiej karecie, w okruszynkach słońca razem z dziećmi uczestniczyła w niezwykłej podróży:
„To święto naszej pani, więc sto lat śpiewamy.
Śmiejemy się wesoło, pod niebem fruwamy!”
Następny wiersz zatytułowany „Szkoła” mówił o roli nauczyciela jako osoby kształtującej przyszłe pokolenia. Bo w szkole uczymy się po to, by posiąść wiedzę prawdziwą, aby chorób nie było nowych, by radośniej się żyło i jaśniej, żeby dom zawsze był domem, żeby ludzie byli sobie braćmi..
Nauczyciel to ktoś, kto pokazuje drogę, dokąd zmierzać, jak pokonywać trudności i żeby się nie poddawać i zawsze mieć nadzieję – niegasnący blask. Metaforę nadziei zaprezentowały uczennice w układzie tanecznym do utworu muzycznego „Nadzieja”.
W programie artystycznym nie zabrakło piosenek i tańca. Ponieważ święto nauczycieli przypada w czas złotej jesieni, jesienne plony i dary pokazali młodsi uczniowie w piosence „Idzie jesień”. W solówkach tanecznych i wokalnych wystąpiły uczennice klasy 8a.
Dobry nauczyciel to uśmiechnięty nauczyciel, a nic tak nie dodaje energii, jak poranna kawa przed lekcjami, najlepiej cappuccino – co przedstawili artyści w barwnym, energetycznym i radosnym śpiewie i tańcu do utworu Sanach „Ale jazz”.
Zakończeniem programu był taniec „Bądźmy razem” oraz wyśpiewane i wyrecytowane życzenia skierowane do nauczycieli i pracowników szkoły:
„W Dniu Nauczyciela, w dniu Waszego święta
staje tu przed Wami, dziatwa uśmiechnięta,
aby Wam przekazać najlepsze życzenia
i wyrazić słowem dzisiaj swe pragnienia.
Niechaj w dobrym zdrowiu płyną Wasze dni,
niech się staną jawą Wasze piękne sny.
Niechaj trud Wasz zawsze plon obfity da,
niechaj wartość Waszą cała Polska zna.”
Opiekun Koła Teatralnego
Małgorzata Szymańska