16 i 18 maja w naszej szkole odbył się XVII Międzyszkolny Festiwal Teatrów i Bajek Profilaktycznych, który corocznie organizujemy dzięki funduszom Miejskiego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi
i Narkomanii.
Mottem tegorocznego Festiwalu były słowa papieża Jana Pawła II:
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich.”
XVII Międzyszkolny Festiwal Teatrów i Bajek Profilaktycznych odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy młodsze - trzecie i czwarte, przygotowywały bajkę profilaktyczną, klasy starsze - piąte, szóste, siódme
i ósme przygotowywały przedstawienie/scenkę profilaktyczną.
16 maja 2023 r. na scenie teatralnej SP 1 odbyły się szkolne eliminacje do Festiwalu poprowadzone panią Małgorzatę Szymańską i Annę Kuliś. Wzięło w nich udział 13 zespołów klasowych, które przygotowały następujące bajki i przedstawienia profilaktyczne: „Oksana i Artem idą do szkoły” kl. III c, „Rzeczy, które przemówiły ludzkim głosem” kl. III d, „Każdy może się dogadać” kl. III e, „W pogoni za marzeniami” kl. IV a, „Jak walczyć z depresją?” kl. IV b, „Wszystko zależy od nas” kl. IV c, „Uboga rodzina” kl. IV d, „Telefon nie jest przyjacielem!” kl. V a, „Telefonowa zguba” kl. V d, „Bezpieczny Internet” kl. V c, „Karuzela uczuć” kl. VI a, „Uważaj na uzależnienia” kl. VI b, „Nie palę, a zdrowo żyję” kl. VII a. Eliminacje oceniało jury w składzie:
p. Agnieszka Spadło – psycholog oraz dwie panie pedagog - Beata Szczechowska i Karolina Kiełbasińska.
Spektakle zagrane przez uczniów podejmowały szeroką tematykę profilaktyczną obejmującą między innymi uzależnienia od internetu, telefonu, mediów społecznościowych i zagrożenia z nimi związane, odrzucenie przez grupę rówieśniczą, samotność, brak zrozumienia, akceptacji a także sposoby radzenia sobie z nimi. Bajki prezentowane przez młodszych wykonawców traktowały o właściwych postawach między ludźmi, mówiły o tym, by się nie wywyższać i nie stosować przemocy wobec słabszych. Przedstawienia były też pełne radości i humoru, uczyły, jak przestrzegać porządku i czystości, dbać o przyrodę, bliskich i przyjaciół. Występy uatrakcyjniały przygotowane przez uczniów rekwizyty i dekoracje, układy choreograficzne piosenki i prezentacje multimedialne. W wyniku przesłuchań wyróżnione zostały cztery zespoły i ich spektakle:
z klasy III d „Rzeczy, które przemówiły ludzkim głosem”, z klasy III e „Każdy może się dogadać”, z klasy IV a „W pogoni za marzeniami” i z klasy V c „Bezpieczny Internet”. Powyższe przedstawienia zakwalifikowały się do drugiego etapu Festiwalu.
Dnia 18 maja 2023 r. na scenie teatralnej w szkolnej auli SP 1 odbył się XVII Międzyszkolny Festiwal Teatrów i Bajek Profilaktycznych prowadzony przez panią Małgorzatę Szymańską i Annę Kuliś. Tegoroczny Festiwal miał na celu promowanie zdrowego stylu życia bez uzależnień oraz wartości takich jak: empatia, tolerancja, kontrola emocji, eliminowanie agresji, aktywność fizyczna, umiejętność komunikacji, praca nad sobą, rozwój i wyrażanie uczuć. Inscenizacje przygotowane przez uczniów miały nieść optymistyczne, radosne przesłanie.
W Festiwalu wzięło udział 8 zespołów z następującymi przedstawieniami:
„Rzeczy, które przemówiły ludzkim głosem”, klasa III d SP 1
„Każdy może się dogadać”, klasa III e SP 1
„W pogoni za marzeniami,” klasa IV a SP 1
„Bezpieczny Internet”, klasa V c SP 1
„Czarodziejski dzwoneczek, czyli warto mieć marzenia”, zespół Bursztynek SP Ustronie Morskie
„Jestem ważna”, zespół Volta SP 7
„Chodź człowieku, coś ci powiem”, zespół Zamaskowani SP 8
„Nie jestem gapą”, zespół z klasy IV a SP 9
Spektakle oceniało jury w składzie: p. Agnieszka Spadło – psycholog, p. Urszula Baniak – nauczyciel bibliotekarz, p. Beata Szczechowska – pedagog, p. Aleksandra Kazimierska – psycholog SP 7,
p. Elżbieta Kamińska – nauczyciel religii SP Ustronie Morskie.
Komisja Konkursowa przydzieliła nagrody rzeczowe i dyplomy indywidualne i grupowe za najlepsze spektakle, najlepsze role pierwszoplanowe i drugoplanowe, najlepszą rolę dramatyczną, najlepszy oryginalny scenariusz, najlepszą choreografię i najlepszą charakteryzację.
W kategorii klas młodszych zwycięzcą tegorocznego Festiwalu został zespół Bursztynek z Ustronia Morskiego ze spektaklem „Czarodziejski dzwoneczek, czyli warto mieć marzenia”, opiekun pani Elżbieta Kamińska, drugie miejsce otrzymał spektakl “Rzeczy, które przemówiły ludzkim głosem” przygotowany przez uczniów klasy III d SP 1, opiekun pani Agnieszka Szczerba, trzecie miejsce wywalczył zespół z klasy III e SP 1 za spektakl „Każdy może się dogadać”, opiekun pani Ewelina Dudek – Rosiak.
W kategorii klas starszych I miejsce zajął zespół Volta z SP 7 za spektakl „Jestem ważna”, opiekun p. Izabela Paczos, II miejsce zdobyli uczniowie z klasy V c SP 1 za przedstawienie „Bezpieczny Internet”, opiekun pani Helena Paradowska, a III miejsce przypadło zespołowi Zamaskowani z SP 8 za spektakl „Chodź człowieku, coś ci powiem”, opiekun p. Aleksandra Klimkowska.
Nagrody zespołowe przypadły grupom:
- najlepszy oryginalny scenariusz – „W pogoni za marzeniami” klasa IV a SP 1 i ”Bezpieczny Internet” klasa
V c SP 1
- najlepsza choreografia - „Jestem ważna”, zespół Volta SP 7 oraz „Rzeczy, które przemówiły ludzkim głosem”, klasa III d SP 1
- najlepsza charakteryzacja - „Czarodziejski dzwoneczek, czyli warto mieć marzenia”, zespół Bursztynek SP Ustronie Morskie i „Rzeczy, które przemówiły ludzkim głosem”, klasa III d SP 1
Nagrody indywidualne otrzymali uczniowie:
- najlepsza rola pierwszoplanowa - Bartosz Gąsior klasa V c SP 1
- najlepsza rola drugoplanowa - Maja Jermakowicz, Maja Kucharczyk i Julia Szpineta SP Ustronie Morskie.
XVII Międzyszkolny Festiwal Teatrów i Bajek Profilaktycznych był wspaniałym Dniem Teatru połączonym
z profilaktyką. Tegoroczni wykonawcy w swoich spektaklach zastosowali różnorodne środki artystyczne, tańczyli, śpiewali, samodzielnie pisali scenariusze i reżyserowali przedstawienia. Wydarzenie miało na celu promocję zdrowego stylu życia oraz rozwijanie postaw asertywnych, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w trudnych sytuacjach życiowych oraz dokonywania świadomych wyborów. Bo – teatr jest jak ogień – olśniewa i oświeca, pomaga nam promować życzliwość, zrozumienie, szczerość, tolerancję, szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi, uczy, jak mądrze i pięknie żyć.
Notatkę przygotowała Małgorzata Szymańska