Ojczyzna -
Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
co o nią walczył, cierpiał i wierzył.
W szumie gołębi na starym rynku,
w książce poety i na budowie,
w codziennej pracy, w życzliwym słowie,
znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 9 i 10 listopada w naszej szkole odbyła się III edycja Szkolnego Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej. Konkurs, przygotowany i prowadzony przez panie: Agnieszkę Pasternak i Małgorzatę Szymańską, przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 (9 listopada) i klasy 4-8 (10 listopada) oraz dwóch kategoriach tematycznych: recytacja i śpiew. Uczestników oceniało jury w składzie: pani Agnieszka Spadło – psycholog, pani Beata Szczechowska - pedagog, pani Eleni Bogusz – wychowawca świetlicy, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dykcję, muzykalność, postawę, umiejętności artystyczne i dobór repertuaru.
Konkurs przebiegał w miłej i podniosłej atmosferze, rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Wyróżnionym wykonawcom pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczała pani Dyrektor, Lidia Mikołajek. Oto oni: klasy 1-3 kategoria poezja: I miejsce otrzymał uczeń z klasy 3a, Maurycy Regel - Gawłowicz, który pięknie wyrecytował wiersz Juliusza Słowackiego „Sowiński w okopach Woli”, II miejsce zajęła Zuzanna Gil z klasy 3d za utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, III miejsce uzyskała Rita Sołtysiak z klasy 2b, recytując wiersz Władysława Bełzy „Modlitwa polskiego dziewczęcia”. W kategorii piosenka I miejsce otrzymały dwa zespoły: z klasy 2c: Oliwia Anklewicz, Aleksandra Ochwat, Julia Krakowiak i Antonina Dobrowolska za wykonanie piosenki „Jest takie miejsce - Polska” i z klasy 3d: Gil Zuzanna, Kachniarz Hanna, Serocka Zuzanna, Bonkowska Michalina, Glejzer Michalina, Dąbrowska Zofia i Oskar Ludwikowski za prezentację pieśni ludowej „Czerwone jabłuszko ”, II miejsce zajął Maksymilian Ernestowicz z klasy 1b za wykonanie utworu „Niepodległość”, III zaś miejsce przypadło zespołowi z klasy 2d w składzie: Zuzanna Sosnowska, Nina Zielińska, Amelia Lijewska, Hanna Grabowska, Barbara Barczewska i Sandra Szabatowicz za prezentację piosenki „11 listopada”. Spośród uczniów klas 4-8 w kategorii poezja – I miejsce otrzymał Bartosz Gąsior z klasy 6c za recytację wiersza Władysława Broniewskiego „ Bagnet na broń”, II miejsce zajęła Hanna Pawlik z klasy 5b, która przedstawiła wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, III miejsce uzyskał Ignacy Lesiak z klasy 5a za prezentację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, zaś w kategorii piosenka: I miejsce wyśpiewał zespół z klasy 5a w składzie: Hanna Otrębska, Zuzanna Niewiarowska, Lena Głowacka, Gabriela Malinowska, Katarzyna Piechocka, Amelia Ściepuro i Michał Bednarski, wykonując pieśń „Rozkwitały pąki białych róż” oraz duet Nikola Skrobot i Lena Kulczycka z klasy 5b również za piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”, II miejsce uzyskała Klaudia Napiórska a klasy 4d, śpiewając pieśń „Dziewczyna z granatem”, III miejsce zajął zespół z klasy 6b w składzie: Lilianna Szyroczyńska, Maja Staszkowska i Laritta Długosz za piosenkę „Miasto”.
To wspólne recytowanie i śpiewanie ma wielkie znaczenie, ponieważ umacnia poczucie tożsamości narodowej oraz uczy szacunku wobec polskości. Ponadto rozwija zainteresowania historią Polski, wspiera wychowanie patriotyczne poprzez formy aktywności artystycznej, popularyzuje pieśni i piosenki patriotyczne, kształtuje wrażliwość estetyczną i oczywiście - promuje młode talenty wśród uczniów szkoły. Jest też żywą lekcją historii, tradycji i patriotyzmu dla młodego pokolenia naszych wychowanków.
Notatkę przygotowała
Małgorzata Szymańska