Podstawowym celem realizacji szkolnego programu wychowawczo - profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym i ryzykownym. Taką właśnie rolę spełnia Festiwal Profilaktyczny, którego już XVIII edycja odbyła się w naszej szkole 27 marca 2024 r. Festiwal przygotowały i prowadziły panie związane z nim od pierwszej edycji – Anna Kuliś i Małgorzata Szymańska.
Głównym zadaniem Festiwalu jest zainspirowanie młodych ludzi poprzez twórczą pracę do przeciwdziałania wszelkim uzależnieniom, przemocy i agresji. Wydarzenie miało na celu promocję zdrowego stylu życia oraz rozwijanie postaw asertywnych, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w trudnych sytuacjach życiowych oraz dokonywania świadomych wyborów. Bo – teatr jest jak ogień – olśniewa i oświeca, pomaga promować życzliwość, zrozumienie, szczerość, tolerancję, szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi, uczy, jak mądrze i pięknie żyć.
27 marca to również data, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Orędzie do społeczności teatralnej świata przygotował norweski pisarz, Jon Fosse. Oto jego fragment:
„Każdy człowiek jest niepowtarzalny, a jednocześnie taki sam jak wszyscy inni ludzie. Niepowtarzalność jest zewnętrzna, można ją, rzecz jasna, dostrzec, ale w każdym człowieku istnieje coś wewnątrz, co należy wyłącznie do niego. Możemy to nazwać duszą albo duchem – albo nie musimy nazywać, tylko zostawić. Ale jednocześnie, mimo różnic, jesteśmy sobie równi. Ludzie ze wszystkich części świata są fundamentalnie równi, niezależnie od języka, którym mówią, od koloru skóry i niezależnie od koloru włosów.”
I o tej równości i niepowtarzalności każdego człowieka traktowały przedstawienia, które przygotowali i pięknie zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.
W tegorocznym Festiwalu wzięło udział 8 zespołów z klas: 4b, 4c, 4d, 4e, 5a, 5b, 5c i 6a. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli polonistów, przygotowali następujące przedstawienia: 4b – „Wilk i lis”, 4c – Biedna koleżanka”, 4d – „Współczesna rodzina”, 4e – „O zdrowie dbamy, bo jedno je mamy”, 5a – „To tylko pięć minut”, 5b – Twój wpływ”, 5c – „Przyjaciele Czerwonego Kapturka”, 6a – „Inny, nie znaczy gorszy”. Spektakle oceniało jury w składzie: pani Agnieszka Spadło, pani Beata Szczechowska i pani Anna Kuliś, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, grę aktorską, dekoracje, stroje, rekwizyty oraz efekty dodatkowe, jak muzyka, taniec, śpiew i ruch sceniczny. Poziom prezentowanych spektakli był wysoki, uczniowie włożyli wiele pracy w przygotowania - uczyli się długich ról, odbywali liczne próby, wykonali dekoracje, a także samodzielnie tworzyli scenariusze.
XVIII Festiwal P:rofilaktyczny podsumowała pani dyrektor, Lidia Mikołajek, która uczestniczyła również we wręczaniu nagród zwycięzcom. Oto oni: I miejsce - zespół z klasy IVb, II miejsce – młodzi aktorzy z klasy IVd, zaś III miejsce - grupa wykonawców z klasy Va. Nagrody indywidualne w Konkursie za najlepszą rolę męską i żeńską uzyskali uczniowie – Pola Długokęcka i Michał Leocho z klasy 5b.
Opracowanie
Małgorzata Szymańska