W dniach 7 - 11 października 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W tym roku odbywał się on pod hasłem “Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją”. W akcję włączyła się społeczność szkolna. Koordynatorem działań były panie Aneta Pietrzak-Jedynak i Jolanta Krępeć.
Już od poniedziałku szkolne korytarze zostały ozdobione plakatami i informacjami na temat dysleksji. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w treningach grafomotorycznych, wielozmysłowym poznawaniu i utrwalaniu liter oraz ćwiczeniach ortograficznych z serią książek Ortograffiti. Zrobili także rysunki do wystawy tematycznej Sławne osoby z dysleksją. Uczniowie starszych klas rozwiązywali rebusy literowo - obrazkowe Rebusomania, które rozwijają twórcze myślenie i orientację w przestrzeni. Wykonywali także różne zadania ortograficzne w specjalnie przygotowanych Kącikach ortograficznych. Było też wesołe przędzenie liter niczym w Akademii pana Kleksa. Na lekcjach informatyki uczniowie projektowali tematyczne plakaty w programie Canva oraz wykonywali mapy myśli związane z różnymi trudnościami ortograficznymi. Podczas lekcji języka polskiego wzięli udział w dyktandzie bieganym. Okazuje się, że połączenie ruchu i dziecięcej radości to najlepsza motywacja do nauki. W tych dniach lekcje wychowawcze były poświęcone zagadnieniom specyficznych trudności w uczeniu się - dysleksji, dysortogtafii, dysgrafii oraz dyskalkulii. W bibliotece szkolnej powstała wystawa książek poświęconych zagadnieniom dysleksji. Koło dziennikarskie przygotowało prezentację Dar dysleksji, która była wyświetlana na szkolnych monitorach.
Podczas tego niesamowitego tygodnia bardzo wzrosła świadomość uczniów Jedynki na temat dysleksji. Między innymi obalono mit, że dysleksja dotyka uczniów mniej zdolnych. Warto zauważyć, że nawet wśród ludzi wybitnych i sławnych nie brakuje tych z dysleksją. Znajdziemy ich w nauce, w polityce, w kinie, w muzyce, w malarstwie, a nawet w literaturze. Dyslektycy to bardzo kreatywni ludzie i jeśli właściwie pokierują swoją edukacyjną drogą, mogą stać się naprawdę wybitnymi ludźmi, jak chociażby Albert Einstein, Walt Disney, Winston Churchill, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Mozart czy Adam Mickiewicz.
Informację przygotowała
Aneta Pietrzak-Jedynak