18 i 19 listopada uczniowie klasy VIII a oraz uczniowie klas VIa, VIb/VId wraz z nauczycielami Edytą Haponiuk, Anną Kuliś, Aleksandrą Lewandowską i Anetą Pietrzak-Jedynak pojechali na wycieczkę do Poznania. Główny cel wizyty związany był z Jubileuszem naszej szkoły. Młodzież odwiedziła Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, nekropolię królów i książąt z dynastii Piastów. Brat Józef oprowadził nas po podziemiach katedry, gdzie zobaczyliśmy relikty grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego - naszego patrona. Jako pierwszego pochowano tu Mieszka I, gdyż katedra gnieźnieńska nie była jeszcze wtedy gotowa i kolejni władcy po prostu kontynuowali tę tradycję. Następnie udaliśmy się do Królewskiej Kaplicy, zwanej też Złotą. Codziennie przed kratą strzegącą do niej wejścia ustawiają się turyści. Tu bowiem znajduje się sarkofag ze szczątkami księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego oraz pomnik obydwu władców wykonany ze spiżu. Dzięki uprzejmości proboszcza Katedry Poznańskiej mogliśmy wejść do środka, aby oddać cześć naszemu patronowi. Bo przecież Naród, który nie zna swej przeszłości, nie ma szans na napisanie nowej historii.
Z Ostrowa Tumskiego przybyliśmy do Rogalowego Muzeum Poznania. To tu poznaliśmy historię i tajniki największego skarbu kulinarnego tego miasta - rogala świętomarcińskiego. Uczniowie przygotowywali ciasto, łącząc wypiek z lekcją poznańskiej gwary. Muzeum mieści się w zabytkowej kamienicy na Starym Rynku, więc z jego okien mogliśmy podziwiać trykające się koziołki, wyjątkowo ze względu na remont Ratusza o godzinie 15.00. Po żywej lekcji historii poszliśmy na Stary Rynek, aby zobaczyć jego atrakcje: Wagę Miejską, a dziś Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Studzienkę Bamberki, fontanny Prozerpiny, Apollina, Marsa i Neptuna, Pręgierz oraz domki budnicze. Uczniowie mieli także za zadanie znaleźć tabliczkę, która informuje o powodzi, która nawiedziła Poznań w 1736 roku i wskazuje, jak wysoki był poziom zalewu miasta przez Wartę. Poradzili sobie tym zadaniem wyśmienicie.
Drugiego dnia uczniowie z opiekunami udali się do Teatru Muzycznego na spektakl pt. “Drogi Evanie Hansenie”. Musical to historia o tych, którzy czują się niewidzialni, dotyka ważnych dziś problemów zdrowia psychicznego nastolatków, depresji i uzależnień w świecie mediów społecznościowych. To także pełna ciepła opowieść o sile przyjaźni i budowaniu dobrych relacji, z prostym przekazem: #niejesteśsam.
Już dziś uczniowie odliczają czas do kolejnej pouczającej wycieczki.
Informację przygotowała
Aneta Pietrzak-Jedynak
Zdjęcia
Aleksandra Lewandowska