27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto obchodzone jest corocznie na całym świecie. Zostało ustanowione w 1961 roku przez Międzynarodowy Instytut Teatralny pod patronatem UNESCO. Jego głównym celem jest podkreślenie znaczenia teatru jako sztuki, która łączy ludzi, porusza ważne społeczne tematy i rozwija kulturę. Tego dnia odbywają się liczne wydarzenia mające na celu propagowanie teatru przez różnorodne akcje, m.in. spektakle i warsztaty teatralne, spotkania z osobami powiązanymi ze światem teatru. Święto jest okazją do refleksji nad wpływem oraz rolą teatru w kulturze i społeczeństwie.
Nasza szkoła corocznie włącza się w obchody dnia teatru, organizując szkolne i międzyszkolne festiwale teatralne. 28 marca odbyła się XIX edycja Festiwalu Teatralnego pod nazwą „Jedynka na scenie”, który przygotowały i prowadziły panie: Anna Kuliś i Małgorzata Szymańska. Tegoroczny konkurs był częścią uroczystości organizowanych z okazji 80-lecia naszej Jedynki.
Udział w Festiwalu Teatralnym stwarza możliwość twórczego rozwijania zainteresowań recytatorskich, aktorskich, teatralnych, muzycznych, choreograficznych i innych. Umożliwia emocjonalny rozwój młodego człowieka, poznawanie siebie, wyrabianie umiejętności wywoływania emocji i radzenia sobie z nimi. Pozwala odkryć inny świat, rozwijać wiarę w siebie. Głównym celem tegorocznego Festiwalu było pokazanie szkolnego życia, uczniowskich scenek z życia klasy. W przygotowanych spektaklach i scenkach uczniowie zaprezentowali siebie, swoje radości i problemy, a także twórcze pomysły na sposoby radzenia sobie z nimi. Wydarzenie miało na celu promocję dobrego stylu życia, rozwijanie postaw asertywnych, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w trudnych sytuacjach życiowych oraz dokonywania świadomych wyborów. Bo – teatr jest jak ogień – olśniewa i oświeca, pomaga nam promować życzliwość, zrozumienie, szczerość, tolerancję, szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi, uczy, jak mądrze i pięknie żyć.
W tegorocznym Festiwalu wystąpili uczniowie z 15 klas: 4a, 4b, 4c, 4d, 5a, 5b, 5c, 5d, 5e, 6a, 6b, 6c, 6d, 7a i 7c, łącznie na scenie zaprezentowało się 180 młodych aktorów. Przedstawiali małe formy teatralne pod hasłem „Szkoła uczy, bawi, samego Cię nie zostawi”. Uczniowie przygotowywali się do konkursu, biorąc udział w licznych próbach, sami pisali scenariusze przedstawień, wykazując się pomysłowością, kreatywnością i zaangażowaniem. W zaprezentowanych sztukach i scenkach udowodnili, że teatr uczy, bawi i wychowuje, wzmacnia poczucie jedności i solidarności.
Festiwalowe przedstawienia oceniało jury w składzie: pani Agnieszka Spadło, pani Beata Szczechowska i pani Iryna Harmider. Dyplomy, nagrody rzeczowe oraz pieniężne wszystkim zwycięzcom wręczała pani Dyrektor, Lidia Mikołajek.
Nagrodzeni:
I miejsce – klasa 4c „Spóźniony uczeń”
II miejsce – klasa 4a „Lekcja, której nikt się nie spodziewał”
III miejsce – klasa 6a „Wycieczka autokarowa”
Wyróżnienia:
klasa 5d „Inny, nie znaczy gorszy”
klasa 4d „Przepis na szkołę”
klasa 6d „Szkoła bawi i uczy w każdych czasach”
klasa 7c „Lekcja jak marzenie…”
Najlepsza indywidualna rola żeńska:
Zuzanna Gil klasa 4d i Lena Laskowska klasa 4c
Najlepsza indywidualna rola męska:
Antoni Szczerba klasa 4c i Jakub Organiak klasa 6a
Najlepsza scenografia:
klasa 5d „Inny, nie znaczy gorszy”
klasa 6d „Szkoła bawi i uczy w każdych czasach”
Najlepsza charakteryzacja i ogólny wyraz artystyczny:
Bruno Remplewicz klasa 5d i Zuzanna Markiewicz klasa 6d
Opracowanie – Małgorzata Szymańska