Dzisiaj wielka jest rocznica:
Jedenasty listopada,
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.
„Prusy, Rosja i Austria – nasi sąsiedzi na Polskę najechali i, dzieląc między siebie polskie ziemie, nas obrabowali. Było źle, wszystkim smutno się zrobiło, bo Polski na żadnej mapie nie było. Jednak duch wolności i walki pozostał w narodzie i kraj swój ukochany każdy wspominał co dzień. Dzielni wodzowie dniem i nocą obmyślali, kto i w jaki sposób Polskę ocali. Tak się historia na szczęście przeplata, że 11 listopada 1918 roku po 123 latach… znów Polska pojawiła się na mapie świata. „Jesteśmy wolni!” – krzyczał brat do brata. Po tylu latach ucisku i niewoli, możemy teraz cieszyć się do woli."
Dziś żyjemy w wolnym kraju, wszystko się zmieniło, jednak pamiętajmy o tym, że nie zawsze tak było. Że były takie czasy, kiedy o Polskę ciągle toczono spory, że nie było naszego kraju, tylko trzy zabory. Dlatego, aby uczniowie zrozumieli i poczuli, jak ważna dla każdego Polaka jest data 11 listopada, warto wpajać im tradycję Święta i uczyć patriotyzmu.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 9 listopada w auli na scenie teatralnej naszej Jedynki odbył się Szkolny Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej przygotowany i prowadzony przez panie – Agatę Mikołajek i Małgorzatę Szymańską. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i 4-8 oraz dwóch kategoriach tematycznych: recytacja i śpiew. Jury konkursu w składzie: pani Agnieszka Spadło – psycholog, pani Urszula Baniak – bibliotekarz, pani Ewelina Sienkiewicz–Toczko – wychowawca świetlicy, oceniało uczestników, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dykcja, muzykalność, postawa i umiejętności artystyczne, dobór repertuaru. Słowa wysłuchanych piosenek i wierszy przypomniały o trudnych czasach niewoli, walki, życia i zmagań Polaków w drodze do niepodległości, ale były też refleksją współczesnych małych i dorosłych bohaterów na temat ważnych wartości, celów i postaw życiowych. Widownia mogła obejrzeć tematyczne prezentacje, zaśpiewać pieśni patriotyczne. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie i rzeczowe upominki, zaś najlepszym wykonawcom pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczała pani Dyrektor, Lidia Mikołajek. Oto oni: klasy 1-3 kategoria poezja: I miejsce otrzymał uczeń z klasy 1c, Antoni Szczerba, który pięknie i odważnie wyrecytował wiersz Władysława Bełzy „Czym będę?”, II miejsce zajęła Emilia Seręga z klasy 2a za utwór Anny Paszkiewicz „Orzeł Biały”; w kategorii piosenka I miejsce otrzymał zespół z klasy 1d w składzie: Gołąbek Jaśmina, Gil Zuzanna, Dąbrowska Zofia, Kachniarz Hanna, Serocka Zuzanna, Borchert Alicja i Mikołajczuk Maja za prezentację piosenki pt. „Hej, hej ułani”, II miejsce zajął zespół z klasy 2d w składzie: Adamiuk Hanna, Kordys Hanna, Dudczak Wojciech, Kukiełka Zuzanna, Kujaczyńska Antonina, Szczerba Maria, Siedlich Laura i Napiórska Klaudia za wykonanie utworu „Co to jest niepodległość”. Spośród uczniów klas 4-8 w kategorii poezja – I miejsce otrzymała Alicja Wolak z klasy 4c za recytację wiersza Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”, II miejsce zajęła Nadia Partyka z klasy 4a, która przedstawiła wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”, zaś w kategorii piosenka: I miejsce wyśpiewał duet z klasy 6a - Lena Truszkowska i Joanna Kraińska utworem pt.”Dziewczyna z granatem”, II miejsce zajęła Ada Biernacka z klasy 4a za piosenkę „Legiony”. Konkurs przebiegał w miłej, uroczystej atmosferze, złożył się na wyrecytowaną i wyśpiewaną lekcją historii, tradycji i patriotyzmu.
Małgorzata Szymańska